Ostrůvek Meganissi, Lefkáda

Ne příliš známý řecký ostrůvek Meganissi je díky své rozloze přesahující 20 km2 největší z malých ostrovů, které geograficky a politicky náleží k daleko známějšímu ostrovu Lefkada. Od ní ji odděluje jen asi kilometr široká mořská úžina. Meganissi je současně jediným z ostrovů a ostrůvků v okolí Lefkady, který je trvale obydlen.

meganissi-more

V celkem třech obcích s názvy Katomeri, přístavu Spartohori a Vathy tu žije jen asi tisícovka stálých obyvatel. Městečko Katomeri je současně hlavním městem a tudíž i správním místem celého ostrova. Hlavním zdrojem obživy ostrovanů je tradičně rybolov ve vodách v okolí Megainssi a také zemědělství. V hojném množství se tu pěstují olivy a vinná réva, z jejichž plodů je následně vyráběn kvalitní olivový olej a velmi chutné víno.

meganissi-pristav

Nutno podotknout, že ostrov není zasažen masovým turismem tak jak o třeba nedaleké Lefkada a zachovává si svou osobitou atmosféru až do dnešních dní. Místní obyvatelé jsou k návštěvníkům ostrova velmi přátelští a pohostinní a proto kdo si zvolí Meganissi jako místo, kde stráví svou letní dovolenou, určitě nebude jejím průběhem zklamán a na pobyt na ostrově bude ještě dlouho v dobrém vzpomínat.

Pobřeží ostrova je lemováno spoustou zátok a několika plážemi. Je poměrně členité a z větší části je tvořeno skalisky a kopci, které se zvedají rovnou od mořské hladiny a ve směru od moře bývají často porostlé olivovníky nebo keři vinné révy. Co je však pro turisty nejdůležitější je skutečnost, že voda v okolí Meganissi je blankytně modrá a písek na ostrovních plážích příjemně teplý a prohřátě paprsky horkého středomořského slunce.

meganissi-utesy

Vzhledem k poměrně malé rozloze ostrova mají turisté velkou šanci během svého pobytu v této části Řecka prozkoumat a poznat Meganissi celý. Kdo je duší spíše dobrodruh a nebojíte se náročnějších tůr a výšlapů, měl by se alespoň jednou vydat na celodenní výlet do hor. K nejhezčím zážitkům rozhodně patří výstup na nejvyšší horu ostrova Megas Birnos, která se od mořské hladiny zvedá do výšky 300 metrů. Další den je pak možné vypůjčit si třeba loďku či motorový člun a vydat se prozkoumat ostrov z druhé strany, směrem od moře. Kdo tento ostrov navštívil a absolvoval okružní plavbu kolem ostrova, jistě potvrdí, že takový výlet stojí za to. Některá zákoutí na pobřeží jsou totiž dostupná pouze z hladiny moře.

Je pochopitelné, že na tak malém ostrově nebylo vybudováno letiště. Doprava turistů na ostrov se proto řeší nejčastěji trajektem ze sousední Lefkady. Meganissi je tudíž především místem pro poklidnou dovolenou v Řecku, kde turisté hledají v první řadě odpočinek, relax a nekončící pohodu. Dlouhé procházky krásnou přírodou dodají energii každému z jeho návštěvníků a při toulkách po ostrově je velká šance narazit na některý z větrných mlýnů, kterých se na tomto ostrově nachází něco kolem čtyřiceti.