Dovolená na ostrově Korfu

Ostrov Korfu leží ze všech ostrovů Jónského souostroví nejvíce na severu. Jónské ostrovy se nacházejí západně od pobřeží Řecka a vedle Korfu je tvoří ještě například Zakynthos, který je naopak nejjižnějším ze zdejších ostrovů, a nebo třeba Kefalonia či Ithaka.

korfu-utesy

Ve srovnání s dalšími řeckými ostrovy, které se nachází nejčastěji v Egejském, a některé z nich v Krétském, moři, jsou Jónské ostrovy charakterizovány jako zelené ostrovy. Toto označení získaly podle své barvy, kterou způsobuje hustá zelená vegetace. Přírodě se na Korfu daří hlavně proto, že během zimního období zde napadne dostatek srážek. Teploty v létě pak svědčí rostlinám k růstu a květu. Zdejší hájky a lesy pak poskytují žádaný stín během horkých letních dnů jak zdejším obyvatelům, tak také turistům, kteří na Korfu přilétají na dovolenou z celé Evropy.

Dovolená na ostrově Korfu se bude líbit hlavně těm z jeho návštěvníků, kteří nemají rádi extrémně vysoké teploty a kupříkladu na známých řeckých ostrovech Kréta nebo Rhodos by jim bylo hlavně v čase hlavních školních prázdnin až příliš horko. I když při pohledu na krajinu ostrova Korfu je zřejmé, že zdejší příroda vyžaduje hodně vody, vláha je zadržována v podzemí ještě ze zimního období a během léta zde prakticky vůbec neprší. Turisté na dovolené na Korfu se tady nemusí obávat, že by jim snad měla dovolená na ostrově propršet.

Ostrov zabírá celkovou plochu asi 500 kilometrů čtverečních a jeho členité pobřeží se táhne v délce téměř 220 kilometrů. Protože je bohaté na četné zálivy a zátoky, turisté přijíždějící strávit svou dovolenou na Korfu, si tady budou moci najít celou řadu pláží, které budou odpovídat jejich představám o skvělém místu ke koupání.

korfu-pobrezi

Nejvyhledávanější místa pro koupání a dovádění v moři se nacházejí na severním a severozápadní pobřeží ostrova. Tady je krajina i ve vnitrozemí o něco členitější a zdejší skály padají přímo k mořské hladině. Pobřeží je lemováno celou řadou skalisek a útesů a mezi nimi se nacházejí krásné, a v některých případech praktický nenavštěvované, písčité pláže.

K nejznámějším plážím ostrova určitě patří zátoka Agios Georgios. Ta je charakteristická svým téměř dokonalým půlkruhovým tvarem a je lemována zalesněnými kopci. Při pohledu na modrou hladinu moře a zelené lesy v okolí musí turisté uznat, že jde o jedinečný přírodní kousek. Pláž má na délku téměř dva kilometry a koupání si na ní užijí halvně turisté, kteří pro své ubytování na ostrově Korfu zvolí letovisko Agios Georgios Pagon.

Severně od tohoto letoviska je pobřeží poměrně členité a nachází se zde jen několik malých pláží, zastrčených mezi skalisky. Asi nejvýznamnější z nich je pláž letovisko Agios Stefanos. Ta má na dálku necelý kilometr a směrem ze severu končí mezi skalisky. Jih pláže ohraničuje letovisko Agios Stefanos a malým výběžek, který míří do vod Jónského moře západním směrem. Na něm se nachází i malý přístav, ze něhož vyplouvají trajekty na nedaleký ostrov Mathraki, jež leží ve vzdálenosti asi deseti kilometrů západně od Korfu.

V severní části ostrova se pak nalézá letovisko Sidari, u něhož leží jedna z nejslavnějších pláží na ostrově. Díky rozměrům, kdy její délka nepřesahuje 500 metrů, a velké oblibě, bývá tato pláž hlavně v letních měsících. kdy vrcholí turistická sezóna, poměrně obsazená. Nachází se zde ale i známá přírodní zajímavost, která proslavila Korfu daleko za hranicemi Řecka Kanál láska. Dle legendy získá žena, která se mezi dvěma skalisky odváží proplavat, srdce milovaného muže.

Dále na východ se pak nachází známé letovisko Roda, od něhož se táhne severovýchodním směrem jedna z vůbec nejdelších pláží na Korfu. Ta má písečný povrch a její délka přesahuje pět kilometrů. Vstup do vody je zde mírný a díky velkému prostoru se tady dá i během hlavní turistické sezóny najít spousta místa ke koupání. To je vítanou zprávu pro rodiny s dětmi, kdy rodiče se nemusím bát nechat koupat své ratolesti v moři samotné.

Na východě odděluje Korfu od Albánie asi dva kilometry široká úžina, která je velmi často využívána pro lodní dopravu. V těchto místech je pobřeží opět velmi členité a spíše než k rekreaci bývá využíváno jako přístavy pro zdejší rybářské vesničky.

Na zájezdy na Korfu se také často vypravují příznivci pěší turistiky a zájemci o starověku Řecko a jeho historii. Nejvyšším vrcholem ostrova Korfu je hora Pantokrator, která se šplhá do výšky 906 metrů nad okolní mořskou hladinu. Z jeho vrcholu je krásný výhled po celém ostrově, neboť hora není ve svých nejvyšších pasážích zalesněná. Na vrcholku se nachází také maličkatý klášter a obrovský stožár, který je viditelný ze všech míst na ostrově.

Oblíbeným turistickým cílem je vesnice Palea Perithia, která stojí právě na svazích Pantokratoru. Dnes jde o město duchů, neboť vesnička se v průběhu minulého století postupně vylidňovala, protže její obyvatelé se stěhovali buď na pobřeží ostrova anebo přímo na řeckou pevninu za lepšími výdělky.

Ostrovu Korfu se také někdy říká ostrov císařovny Alžběty Sissi, manželky císaře Františka Josefa I. Ta si atmosféru ostrova Korfu oblíbila natolik, že si tu nechala postavit své letní sídlo s názvem Achilleion. Malý zámeček dnes patří k nejnavštěvovanějším místům na celém ostrově a jen dokládá výjimečnost tohoto ostrova.