Dovolená na Kalymnosu

Dovolená na Kalymnosu je typická pro východní část Egejského moře. Kalymnos je jedním z mnoha ostrovů Dodekanéského souostroví, ke kterému náleží také například Rhodos nebo Karpathos. Nalézá se pouze několik kilometrů vzdálen od turisticky daleko známějšího ostrova Kos a jen necelých 20 kilometrů od tureckého pobřeží. Kalymnos měří na délku něco málo přes 20 kilometrů, jeho průměrná šířka činí asi 12 kilometrů a zabírá plochu cca. 110 kilometrů čtverečních. Podnebí ostrova je typicky středomořské, v létě se tady teploty šplhají přes třicítku a srážky se tu prakticky nevyskytují. Dovolená na ostrově Kalymnos tedy je hlavně dostatek slunce a nebe bez mráčku.

kalymnos-pobrezi

Pokud položíte jednoduchou otázku, jak by se dala slova dovolená a Kalymnos charakterizovat někomu, kdo již tento řecký ostrov ve vodách Egejského moře navštívil, s největší pravděpodobností odpoví, že se jedná o poměrně hornatý a dosti suchý ostrov. I tak se ale dá na Kalymnosu najít několik sytě zelených a úrodných údolí, ve kterých ostrované pěstují olivy, pomeranče a vinou révu a dovolená tu bude připomínat spíše pobyt v úrodném vnitrozemí Řecka než na ostrově.

Dříve byl hlavním zdrojem příjmů obyvatel Kalymnosu lov a následný prodej kvalitních mořských hub. Tato tradice sahá až do starověku, první zmínka o sběru hub v této oblasti pochází již od básníka Homéra. Během středověku si Kalymnos získal díky kvalitě zdejších hub respekt po celém Středomoří a ekonomika ostrova prosperovala.

kalymnos-utesy

Bohužel v 80. letech minulého století postihla Kalymnost katastrofa a populace hub v okolích vodách byla téměř zdecimována agresivní chorobou. Dnes jsou mořské houby ve vodách okolo ostrova Kalymnos spíše vzácností. Dokonce i ty, které se na ostrově prodávají jako suvenýry, jsou často dovážené z jiných míst ve Středomoří. I tak ale může být zajímavým zpestřením pobytu na Kalymnosu prohlídka některé z celé řady továren za zpracování mořských hub a dovolená na ostrově rozšíří i vaše vědomosti.

Je pochopitelné, že ostrované se snažili výpadek příjmů, který způsobilo vymizení hub v okolních vodách, nějak kompenzovat. A jednou z možností byl samozřejmě cestovní a turistický ruch. Není se tedy co divit, že lidé na Kalymnosu jsou velmi úslužní a poskytované ubytovací a další turistické služby jsou zde na velmi vysoké úrovni. Dovolená na ostrově Kalymnos tak určitě patří k velmi příjemným zážitkům.

kalymnos-skaly

Pobřeží ostrova Kalymnos je vcelku členité a skály či útesy je rozdělují na menší, zapadlé zátoky, s převážně oblázkovými plážemi. Příznivci lenošení na rozpáleném písku pláže ovšem na Kalymnosu také nepřijdou zkrátka, v západní části ostrova se na pobřeží nachází několik písečných pláží, kde může dovolená probíhat přesně podle jejich představ. Drobným nedostatkem je skutečnost, že díky písku, který jen coby povrch pláží na ostrově spíše vzácností, u nich byly vybudovány nejrušnější střediska na ostrově. Hlavně v nejvyšší sezóně se tedy může stát, že budou mnohem více přelidněné než oblázkové pláže na zbytku ostrova.

I tak se ale dá říci, že Kalymnos je poklidnou prázdninovou destinací, kterou turisté ještě tak úplně neobjevili. Je tedy skvělým místem pro ty z turistů, kteří preferují klidnou a pohodovou dovolenou spíše v malých a ospalých letoviscích před tepajícími středisky, kde zábava končívá až pozdě nad ránem.

Kromě pláží a čisté vody však má Kalymnos co nabídnout i aktivním jedincům. Je takřka rájem pro všechny příznivce skalního lezení a dovolená na Kalymnosu bývá považována za skvělou příležitost pro otestování si vlastních lezeckých schopností. Díky hornatému vnitrozemí je zde dostatek skalních stěn všech obtížností a protože na ostrově neroste tolik vegetace, jsou všechny skály dobře dostupné. Koho neláká extrémní lezení, může se vydat třeba na tůru do hor. Vyznavači pěší turistiky mají na ostrově k dispozici celou řadu značených turistických tras.